Poznaj nas

  Historia Chóru „Grochów” sięga września 2013 roku. Dwie, mieszkające na Grochowie chórzystki Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego, Ilona i Maja, otrzymały ciekawą propozycję zaśpiewania podczas benefisu reżysera Stanisława Jędryki w Klubokawiarni Kicia Kocia. Stworzony specjalnie na tę okazję kameralny zespół wokalny nazwały żartobliwie Chórem „Grochów” odnosząc się nie tylko do miejsca, ale i do jednego z najbardziej rozpoznawalnych warszawskich neonów – Universamu „Grochów”.  Zadaniem zespołu było wykonanie  „Ballady o Tolku Bananie”; spotkało się z ciepłym przyjęciem publiczności.  Po występie pojawił się niedosyt i pomysł: a gdyby tak stworzyć zespół dla rozśpiewanych mieszkańców Grochowa?
Z pomocą przyszło grochowskie Centrum Społeczne Paca 40, które udostępniło salę do prób.

  Pierwsza próba odbyła się 27 listopada 2013 roku. Od tej pory nieustannie rozwijamy się i stawiamy przed sobą nowe wyzwania.

  W realizacji marzeń pomaga nam powstałe we wrześniu 2016 roku Stowarzyszenie F jak Wszyscy, którego nadrzędnym celem jest edukowanie i animowanie mieszkańców Grochowa i nie tylko. Jako organizacja formalna możemy realizować teraz więcej projektów tym samym spełniając naszą misję: muzyka ma być blisko ludzi i łączyć w wspólnym działaniu.

Dotychczas nasze projekty mogliśmy realizować dzięki finansowaniu: Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy, FIO Mazowsze Lokalnie, Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowym, Funduszu im. Staszka Jonczyka Śpiewaj przy Fundacji Batorego, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Co zrobiliśmy do tej pory?

Hymn dla Grochowa (2015)

  Ta oddolna inicjatywa wyrosła z przekonania, że wspólne śpiewanie nie tylko daje radość, ale także rozwija i zacieśnia więzi społeczne. Celem projektu było stworzenie nowej piosenki o Grochowie. „Hymn” dał mieszkańcom okazję do wspólnego działania, poznania się, zacieśniania więzi i uczestniczenia w procesie tworzenia piosenki, która ma szansę stać się muzyczną wizytówką Grochowa. Nasz projekt otrzymał finansowe wsparcie Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Mazowsze Lokalnie i zyskał duży rozgłos w mediach lokalnych i krajowych. W konkursie Opowiedz o swoim projekcie podsumowującym działania dofinansowane przez FIO nasz Hymn otrzymał aż 3 nagrody, w tym I nagrodę
w kategorii „Promocja”.  Dziś naszą piosenkę o Grochowie, z muzyką Jakuba Szafrańskiego napisaną do zwycięskich słów Beaty Łubczonek śpiewamy na każdym naszym koncercie. Więcej o całym naszym projekcie przeczytacie TU.

Universam Ściągany (2016)

(fot. Kuba Braziewicz)

  Zburzenie legendarnego domu handlowego Universam „Grochów” dla wielu mieszkańców oznaczało pozbycie się jednego z najważniejszych symboli Grochowa. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią pożegnania tego miejsca. Do współpracy zaprosił nas Stefan Kornacki, a naszym zadaniem było stworzenie dźwiękowego tła do zdejmowania kolejnych części charakterystycznego neonu świecącego dotychczas na fasadzie budynku. Było to dla nas duże wyzwanie muzyczne – oprócz zwykłych utworów oprawiliśmy to wydarzenie prawdziwą wokalną improwizacją. Posłuchajcie, co powiedział o tym wydarzeniu sam Stefan Kornacki w Czwórce Polskiego Radia.

Singing Europe (2016)

  W 2016 roku Wrocław stał się Europejską Stolicą Kultury. Z tej okazji powstał Singing Europe, trzyletni projekt Narodowego Forum Muzyki mający na celu promowanie szeroko pojętej chóralistyki. W ramach SE odbyło się wiele niezwykłych koncertów i wykonań największych dzieł muzyki chóralnej. Z dużą radością wyruszyliśmy do Wrocławia, żeby wziąć udział w jednym z nich. Razem z innymi chórami z całej Polski stworzyliśmy wielki zespół i z trybun Stadionu Miejskiego zaśpiewaliśmy dla setek ludzi w różnych językach Europy. Było to dla nas niesamowite przeżycie, które poważnie zaważyło na późniejszym doborze repertuaru. Naszą relację z Singing Europe możecie obejrzeć na Facebooku.

Łomatko! (2017)

  Przez trzy lata działalności chóru nie mieliśmy do czynienia z muzyką sakralną. Aż do momentu, w którym otrzymaliśmy propozycję udziału w spektaklu Łomatko! w reżyserii Mikołaja Mikołajczyka. Przedstawienie
w ramach Festiwalu Nowe Epifanie/Gorzkie Żale odbyło się w Teatrze Studio, a nasz muzyczny udział sprowadził się do wykonania w całości Angelusa Wojciecha Kilara z towarzyszeniem muzyki elektronicznej. O spektaklu okiem widza.

Stary Niedźwiedź Mocno Śpi (2017)

  Moja Babcia jako dziewczynka śpiewała ze swoimi siostrami na głosy. Dziadek, prawnik, podgrywał amatorsko na  pianinie. U drugiego Dziadka przesiadywałam godzinami na kolanach słuchając, jak gra na harmonijce. Rodzice śpiewali i występowali w studenckim teatrze, od urodzenia też wsłuchiwałam się w pianistyczne postępy mojego Brata i zamierałam przy piosenkach Marka Grechuty. Wierzę, że to nie genetyka, a właśnie uwrażliwianie i niezaprzeczalna obecność muzyki w każdym momencie mojego życia sprawiła, że dziś robię to, co robię. Wszyscy śpiewamy dlatego, że nam było śpiewane. Do snu, przy gotowaniu najlepszej pomidorowej, jak moja Babcia lub ot tak, po prostu. Wierzymy, że docierając do miejsc, gdzie muzyka niekoniecznie ma jakiekolwiek znaczenie, uda nam się zostawić choć ziarenko muzycznej wrażliwości. – pisała nasza Dyrygentka.
  Z tą ideą i pomocą Fundacji Kronenberga przy Banku Citi Handlowy stworzyliśmy projekt, którym chcieliśmy pokazać uzdrawiającą moc śpiewu. 
Do udziału w nim zaprosiliśmy śpiewających seniorów – Zespół Wokalny „Orion” i razem wyruszyliśmy do Domu Samotnej Matki i Dziecka na północnej Pradze, żeby pośpiewać piosenki przekazywane
z pokolenia na pokolenie. W formie zabaw, tańców i z przerwami na pyszne słodkości. Finał projektu odbył się
w grochowskiej Klubokawiarni Cała Jaskrawość, gdzie również przeprowadziliśmy warsztaty muzyczne dla dzieci
i większych dzieci 🙂

 

Warszawa – Moskwa – Grochów (2017)

(fot. Mariusz Cieszewski)

  Projekt lokalno-międzynarodowy, owoc przyjaźni międzyzespołowej, namacalny dowód na to, że muzyka łączy. Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia dofinansowało wyjazd Zespołu Wokalnego EMotivo do Moskwy, gdzie nasi przyjaciele (w tym Maja – dyrygentka) brali udział w Choir Expo, prowadzili warsztaty
i koncertowali.
  Później, już w Warszawie, odbył się masterclass z Iriną Bogdanovich, dyrygentką Chóru Akademickiego UW i liderką EMotivo. Irina podzieliła się z nami wiedzą na temat wykonawstwa muzyki cerkiewnej. Zwieńczeniem projektu był połączony koncert obu zespołów w postindustrialnym grochowskim klubie Drukarnia na Grochowie.

Muzyka Świata Niepodległości (2018)

  W 2018 roku cała Polska hucznie świętowała 100. rocznicę odzyskania Niepodległości. My z kolei zanurzyliśmy się nie tylko w lokalnym, grochowskim patriotyzmie, ale i w wielu europejskich kulturach. Z połączenia tych czynników powstała Muzyka Świata Niepodległości. Dzięki dofinansowaniu Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy przez wiele miesięcy ćwiczyliśmy utwory z krajów, które w 1918 roku, podobnie jak Polska stały się niepodległe. Efektem tej pracy był wyjątkowy listopadowy koncert w Centrum Promocji Kultury. Razem z nami wystąpili seniorzy z Zespołu Wokalnego Orion oraz uczniowie ze Szkoły Muzycznej Consonare w Ząbkach.
  Podczas koncertu zabrzmiały zarówno polskie pieśni patriotyczne, jak i utwory litewskie, łotewskie, fińskie, estońskie, a nawet islandzkie! W ramach projektu odbyły się także warsztaty: z Jakubem Szafrańskim, dyrygentem, kompozytorem i autorem muzyki Hymnu dla Grochowa oraz Sławomirem Wojciechowskim, który wprowadził nas w niuanse współczesnej muzyki poważnej.

 

Chór w mediach

   Nasz zespół cieszy się dużym zainteresowaniem mediów, zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich. Staliśmy się między innymi bohaterami reportażu Hanny Szczęśniak w II Programie Polskiego Radia. O swoich działaniach opowiadaliśmy również w III Programie Polskiego Radia i Radiu RDC. Występowaliśmy w TVP Polonia i TVP Warszawa. Nasz Hymn otrzymał nominację do Nagrody Pańskiej Skórki, jednego z najbardziej poczytnych blogów o Warszawie.
  Zostaliśmy zaliczeni także do grona znanych Warszawiaków i na łamach gazety Metro Warszawa składaliśmy życzenia noworoczne wraz z Prezydent m. st. Warszawy Hanną Gronkiewicz – Waltz czy Krystyną Jandą 🙂

Poza tym…

   Angażujemy się we wszelkie warszawskie inicjatywy kulturalne. Od początku działalności zespołu udało nam się: 

 • wystąpić na I Festiwalu Kolęd Parafii Najświętszego Zbawiciela „Śpiewajcie Aniołowie” – zaledwie po czterech próbach! (styczeń 2014)
 • zaśpiewać na Dniach Sąsiada organizowanych przez Centrum Społeczne Paca 40 (maj 2014 i 2015)
 • uświetnić otwarcie wystawy „Parafrazy Fotograficzne” w siedzibie Rzecznika Praw Obywatelskich (czerwiec 2014)
 • zaśpiewać na Dzielnicowym Dniu Wolontariusza (grudzień 2014)
 • wystąpić na koncercie kompozytorskim studentów Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (marzec 2015)
 • zaśpiewać podczas „Warsiaskiej Majówki” organizowanej przez klub Sen Pszczoły (maj 2015)
 • wziąć udział w projekcie „Wirtualny Chór Jakuba Neske”, w ramach którego nagraliśmy utwór „Mironczarnia” do słów Mirona Białoszewskiego pod okiem samego kompozytora (czerwiec 2015)
 • uświetnić kolędami Podwórkową Gwiazdkę organizowaną przez Miejsce Akcji Paca 40 (grudzień 2015, 2016, 2017, 2018)
 • wziąć udział w Koncercie Kolędowym organizowanym przez Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej 2
 • zaśpiewać podczas obchodów 100-lecia przyłączenia Grochowa, Saskiej Kępy i Gocławia do Warszawy (czerwiec 2016)
 • zorganizować koncert urodzinowy z okazji 3-lecia funkcjonowania zespołu w klubie „Sen Pszczoły” (listopad 2016)
 • wystąpić na dobroczynnej gali „Elfy SBE” organizowanej przez Stowarzyszenie Branży Eventowej (grudzień 2016)
 • zaśpiewać na uroczystym zakończeniu obchodów 100-lecia przyłączenia Grochowa, Saskiej Kępy oraz Gocławia do Warszawy (grudzień 2016)
  i Dziecka piosenki dziecięce przekazywane od wielu pokoleń. (maj/czerwiec 2017)
 • zaśpiewać na Festynie z okazji 80. urodzin domów przy ul. Skaryszewskiej (czerwiec 2017)
 • wystąpić na Festiwalu Strefa Ciszy organizowanym przez Fundację Muzyka jest dla wszystkich (lipiec 2017)
 • wziąć udział w spotkaniu świątecznym organizowanym przez Dzielnicę Praga-Południe (grudzień 2017)
 • zaśpiewać podczas Święta Ulicy Gałczyńskiego organizowanego przez Wydawnictwo Dowody na istnienie (wrzesień 2018)
 • wziąć udział we flashmobie Stołecznej Estrady podczas Festiwalu Przestrzenie Wolności (wrzesień 2018)
 • wystąpić na 20-leciu Stowarzyszenia CAL (listopad 2018)

 

Prawdziwa więź

 

  Chór „Grochów” to przede wszystkim zbiór ludzi wypełnionych dobrą energią. Jesteśmy przekonani, że bez niej nie może powstać nic, co ma jakąkolwiek muzyczną wartość.  
  Poza próbami lubimy spędzać ze sobą czas. Chętnie spotykamy się w naszym ulubionym miejscu – Klubokawiarni Grochownia. Od lat mamy tam swój zarezerwowany kącik pełen naszych zdjęć i pamiątek.
  To właśnie siła i kreatywność naszej grupy powoduje, że udaje nam się realizować wspaniałe i autorskie projekty, a kolejne są już w naszych głowach. Chcemy dzielić się tym z Wami 🙂